Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Zespół Szkół w Przegini przystąpił do obchodów DBI. Przeprowadzimy następujące działania:
- Rozpropagowane akcji w formie plakatów i informacji promujących bezpieczeństwo w sieci, propagowanie hasła kampanii 2018.
- Umieszczenie informacji na temat DBI na przedszkolnej i szkolnych stronach internetowych.
- Informacja dla rodziców na stronach internetowych przedszkola i szkół o platformie e-learning – kurs Fundacji Orange dla rodziców o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie.
- Przeprowadzenie wśród uczniów ankiety nt. cyberprzemocy
- Zajęcia dla uczniów nt. cyberprzemocy przeprowadzona przez pracownika MCDN
- Spotkanie z rodzicami nt. cyberprzemocy przeprowadzone przez pracownika MCDN
- W przedszkolu i we wszystkich klasach odbędą się zajęcia edukacyjne z wychowawcami dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
- W czasie lekcji informatyki i zajęć komputerowych uczniowie odbędą kursy dla dzieci i młodzieży o bezpieczeństwie w Internecie.
- Przeprowadzony będzie konkurs plastyczny dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pt. „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. W czasie zajęć dzieci z przedszkola z pomocą nauczycieli przygotują prace plastyczne. Prace zostaną zaprezentowane w formie wystaw na szkolnych korytarzach.
- W klasach lekcyjnych i na korytarzach zostaną przygotowane gazetki ścienne na tematy związane z bezpieczeństwem w sieci.
- Rodzice otrzymają ulotki przygotowane przez nauczycieli informatyki nt. zagrożeń w Internecie, sygnałów uzależnienia dziecka od gier komputerowych, Internetu.