Nasze przedszkole włączyło się w akcję Dnia Wiatraczka dla słonych dzieci, czyli dzieci chorujących na mukowiscydozę.

Dlaczego właśnie wiatraczek? Dlatego, że kojarzy się z wiatrem, podmuchem, oddechem – czyli tym, czego często brakuje chorym…

Dlaczego dla słonych dzieci i kim są słone dzieci? Chorzy na mukowiscydozę mają słoną skórę (w wyniku mutacji genetycznej dochodzi do zaburzeń transportu chlorków).

Wykorzystany czas na przygotowaniu tej papierowej ozdoby  stał się okazją do budowania świadomości na temat mukowiscydozy w duchu akceptacji i zrozumienia.

W Polsce wciąż zbyt mało mówi się o mukowiscydozie. Znikoma wiedza społeczeństwa powoduje lęk i uprzedzenia, a sami chorzy niejednokrotnie cierpią z powodu odrzucenia i dyskryminacji. Akcja taka wychodzi naprzeciw potrzebom chorych!

Włączając się w tą akcję chcemy zmienić na lepsze życie chorych na mukowiscydozę dzieci!